А ви підготували дитину до школи?
Чим ближчий початок нового навчального року, тим більше турбот з’являється у батьків. У що вдягнути чадо, які підручники купити, скільки грошей відкласти на потреби школи...

У цьому сум’ятті багато мам і тат зовсім забувають про те, що, крім екіпіровки, дитині потрібна ще і підвищена увага, особливо якщо вона йде до школи вперше.

Навчання — праця

Педагоги та психологи радять батькам перші два місяці першого навчального року цілком присвятити тому, щоб допомогти дитині зорієнтуватися в новій обстановці: налагодити режим дня, розподілити час між різними видами занять. Першокласник необхідно навчитися рахувати і цінувати час, щоб його вистачило не тільки на навчання, але і на ігри і прогулянки. Причому відпочивати він зможе тільки після того, як зробить найголовніше: уроки на завтра.

Дитині буде легше звикнути до школи, якщо заздалегідь орієнтувати її на те, що навчання — праця, яка вимагає напруження всіх внутрішніх сил навіть від найрозумнішого, найбільш здібного учня. Інакше ваша дитина може перетворитися на школяра з відомого анекдоту — прийти зі школи зі словами: «Що ж ви не попередили, що ця волинка на 10 років?!» Будь-яка праця передбачає труднощі, тільки тоді вона і цікава — ось що важливо донести до дитини.

Але вам треба не тільки занудним голосом повчати дитину. Необхідно цікавитися шкільними подіями. Замість запитання: «Скільки отримав на математиці?» (першокласникам не ставлять ні «п’ятірок», ні «двійок») правильніше запитати про те, що на уроці читання здалося найцікавішим, що веселого було на уроці фізкультури, у які ігри грали діти.

Двічі два — літак

«Звичайно, перші шкільні роки бувають невдалими, але не до такої ж міри», — нарікає мама, гортаючи щоденник. Учителі постійно говорять одне і те ж: «Хлопчик — здібний, але занадто незібраний, горобців весь час рахує, запитує, як краще керувати літаком, у його зошитах постійно бруд».

Як впоратися з дитячою неуважністю і чи варто це робити, пояснює директор Науково-дослідного центру дитячої нейро-психології Олександра Соболєва:

— Не варто дивитися на свого нащадка розчарованими очима і думати про те, що він не виправдав наших надій. І коли у завданні з російської мови стоїть «п’ять» за зміст, але «пара» за грамотність, не поспішайте лаяти маленьку людину. Просто ваш дитина не така, як усі. У неї, швидше за все, домінує права півкуля мозку.

У таких дітей йде постійна взаємодія світу реального і світу фантазій. Дитина повністю занурюється у власний безмежний світ. Вона не хоче помічати нічого, що може відвернути її від світу своїх відчуттів. Такі діти блискуче пишуть твори на вільні теми, але зовсім не звертають уваги на граматичні помилки. Головне для них — показати, що вони відчувають.

Банани для розуму

Припустимо, те, що школа — це тяжка праця, ваша дитина вже зрозуміла. Але бути весь час на піку працездатності маленькому чоловічкові ще важко. Допоможіть малюкові прогнати втому — щоранку жорстким рушником розтирайте шийну і потиличну зони. Можна купити масажні тапочки або устілки — нехай хоча б 20 хвилин на день бігає в них по будинку. Разом з дитиною привчайтесь робити дихальну гімнастику і приймати контрастний душ. Купуйте банани — це відмінна їжа для розуму.

Може, комусь це здасться перебором, але поки ваш скарб готує уроки, запаліть у його кімнаті аромалампу із запахом бергамоту або ялівцю.

Віддайте дитину в музичну школу (звичайно, якщо вона не проти). Гра на будь-якому інструменті забезпечує одночасну роботу не тільки обох рук, а й кожного пальця в окремо, що, у свою чергу, змусить енергійно працювати обидві півкулі відразу.

І нарешті, дозволяйте малюкові більше гуляти на свіжому повітрі при денному світлі.

Синці на душі

Багато дітей не можуть відкрито говорити про проблеми, з якими стикаються в школі. Батькам потрібно вміти бачити ці приховані синці на дитячих душах. Ось ті ознаки, які повинні змусити батьків насторожитися, — у сина або дочки не все гаразд у школі:

1. Часті непередбачувані хвороби: ще вчора був заводієм у всіх іграх, а сьогодні піднялася температура або заболів живіт. Таке часто трапляється, коли дитині не подобається школа. Негативні емоції, які ваше чадо переживає на уроках і перервах, тривожать його.

2. Різке зниження інтересу до навчання і, як наслідок, погіршення успішності. Спробуйте проаналізувати, через що ваш цілком успішний учень раптом «з’їхав» на «двійки» і «трійки». Причин може бути декілька: зміна вчителя або класного керівника; перехід з початкової школи до середньої; адаптація до нової школи або класу; стрімке фізіологічне зростання.

Щоб навчити дитину користуватися своїми здібностями і зосереджуватися, батькам необхідно дотримуватися нескладних правил:
— Ви повинні знати всі домашні завдання, щоб стежити за їх виконанням;
— Складіть розпорядок дня, залишаючи на деякі справи більше часу;
— Проявляйте винахідливість: навіть звичайні домашні справи можуть перетворитися на творчість;
— Постарайтеся уникати негативних оцінок при невдачах, краще зайвий раз похваліть за те, що добре виходить;
— Введіть заохочувальну систему у вигляді нової книжки, походу в кіно або театр;
— Подбайте про інтер’єр кімнати, у якій знаходиться дитина: навколо письмового столу не повинно бути відволікаючих предметів;
— Поговоріть з учителем. Хай він спробує оцінити вашу дитину не тільки з точки зору успішності.

Тим часом

Поради потрібні не тільки маленьким. Старші класи школи — теж своєрідний рубіж, перехід до дорослого життя. Головне на цьому етапі визначитися з професією. Якщо ваша дитина вирішила стати гуманітарієм, не варто з піною біля рота вимагати від неї відмінних знань з фізики або хімії.

Навідуйтеся «в гості» до класного керівника — можете дізнатися що-небудь цікаве про власне чадо.

Ні в якому разі не вчиться за нього. Випускні класи — крок до самостійного дорослого життя. Тому не пишіть за дитину реферати, не робіть його уроки і не просіть вчителів про пощаду і поблажливість, не платіть гроші за хороші оцінки.

За матеріалами rg.ru